07.04.2025 г.

ЛЮБИМЕЦЪТ НА УЧЕНИЦИТЕ В СТОЛИЧНОТО 32.СУИЧЕ АСЕН НАКОВ НЕ ДЪРЖИ ДА СА ОТЛИЧНИЦИ, А ДОБРИ ХОРА.

*Статията е на вестник 24 час

Асен Наков

Снимка: Георги Кюрпанов-Грек

Петокласници не знаят какво е болт и гайка, а учителят по технологии и предприемачество ги учи да шият, да готвят, да харчат разумно. Децата идват при мен, защото се отнасям към тях с уважение и с любов, колкото и да звучи като клише. Когато от теб струи любов, всички го усещат. Могат да не знаят какво точно е това, но усещат, че с теб могат да споделят някой по-съкровени неща. И разчитат на съвета ми. Понякога и бащински – имам три деца, един брак, вярващ православен съм. Стремя се да дам правилните съвети.

Това разказва за работата си с учениците 57-годишният преподавател по технологии и предприемачество в столичното 32.СУИЧЕ „Св. Кл. Охридски“ Асен Наков. Определя себе си като търсеща личност. В отношенията си с децата иска да създаде връзка, за да посява семенцата на нравственост, които с израстването им да разцъфтяват. Преподава на 720 ученици от 5-и, 6-и и 7-и клас. Не държи непременно всички да са отличници, но с помощта на родителите иска да ги възпита да бъдат добри хора. Помага им за най-важните избори в живота, които според него са два.

Снимка: личен архив на Асен Наков

Първият е избор на професия. Тогава влизаш в определена среда, срещаш се с определен тип хора и оттам обикновено правиш втория голям избор – на човека, с когото ще живееш. Целият живот се опира на тези два избора, затова е важно те да ги правят осъзнато. И да ги правят те, а не майките и бащите им. В 7-и клас ролята на родителите е да ориентират детето, но след 10-и клас, то трябва да знае какъв път да избере.

Занятията по известното в миналото трудово обучение в 32-о училище са истински празник. Защото са интересни, учат те да мислиш и да се справяш с елементарни житейски ситуации. Много от малките софиянчета не знаят за какво служат болтът и гайката – за да бъде ясно и прегледно, учителят Асен Наков е направил специално табло.

В 5-и клас се учат да шият. Самият Асен Наков умее да го прави отлично. Научила го майка му като малък, за да няма проблем по-късно в семейството, ако съпругата не умее.

В часовете учениците сами си приготвят сандвичи. Като цяло сериозно се набляга на темата за здравословното хранене. Учителят обяснява на малките защо закуската е много важна, какви са процесите в тялото, защо започва да ги боли стомахчето, когато не са се нахранили.

Снимка: личен архив на Асен Наков

Учи ги как да си правят бюджета, как да бъдат спестовни. Защото според него от 1-и до 5-и/6-и клас се оформят основните навици, които остават за цял живот.

Учениците имат и презентации на битова техника, за да знаят как се работи с пералня, печка, миялна машина, прахосмукачка и пароструйка.

Вече са минали уроците за народните носии. Запознават се с обичаите, с православните празници.

В часовете на Асен Наков телефони не се ползват, не само защото по принцип е забранено, но на никого не му и хрумва да ги вади, след като пред очите му се случват толкова интересни неща.

Веднага разбирам кои деца прекаляват с телефона. Те веднага започват да се въртят, скучно им е, разсеяни са, казва педагогът. Той е живял в Германия, където е абсолютно забранено телефон да се ползва в рамките на училището. Влизайки в училището, детето няма нужда от телефона. Ако има някакъв проблем, той се решава от възрастните.

Научно е доказано, че детето не може да се съсредоточи, когато телефонът е наблизо. Когато го отдалечат, то става по-концентрирано. Телефонът е новият бич на поколението, което расте, убеден е учителят, според когото с устройствата децата започват да живеят в един нереален свят.

Снимка: личен архив на Асен Наков

Наков смята, че за да бъде учителят наистина добър в работата си, в никакъв случай не трябва да е материален човек. Не може да си казва всяка сутрин – ще работя толкова, за колкото ми плащат. Според педагога всеки фалш се усеща от учениците и разваля магията на работата в класната стая. Те са бъдещето на страната, а и на човечеството.

Ако аз разсъждавам така и по-голямата част от колегите, тук няма нищо да се случи. Ние обучаваме децата не само на знания и умения, но и на това да станат добри хора, повтаря учителят. Наков е завършил учителския институт в Смолян и история в Югозападния университет в Благоевград, 20 години е преподавал история.

* Статията е на вестник 24 час