Среща с представители на Висшия съдебен съвет
Осмокласници от 32. СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ се срещнаха с представители на Висшия съдебен съвет и бяха Информирани за Права, Задължения и Интернет Сигурност.
В рамките на Образователната програма на Висшия съдебен съвет „Съдебна власт-информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ , в 32. СУИЧЕ беше проведена информационна среща с осмокласниците, организирана от Софийска градска прокуратура.
Акценти от Срещата:
Наказателна Отговорност: Учениците бяха запознати с това, че лицата между 14 и 18 години (непълнолетни) носят наказателна отговорност, но спрямо тях се прилагат особени правила. Беше обяснено, че наказанията за непълнолетни са по-леки от тези за пълнолетни.
Безопасност в Интернет: Лекторите подчертаха, че най-големите опасности идват от социалните мрежи и че интернет крие рискове и капани. Бяха дадени конкретни съвети за предпазване:
Да се избягват контактите с непознати.
Да не се дава лична информация (имена, адреси, снимки).
Да се заключва профилът.
Да се сигнализира веднага при заплаха.
Наркотици: Беше категорично заявено, че притежанието на наркотици е престъпление и че безвредни наркотици няма. Подчертана беше темата за това, че приемането на наркотици, дори еднократно, не е модерно, а вредно.
Агресия: Участниците обсъдиха как агресията се изразява във вербални и физически действия, които нанасят вреди и се отразяват негативно на психическото развитие.
Срещата премина при голям интерес, като целта – да се информират младите хора за техните права и задължения и да бъдат отговорни към себе си и околните, беше постигната.

